Erasmus+ studia

W ramach programu Erasmus+ możesz zrealizować część swojego programu studiów na uczelni zagraniczej z którą Uniwersytet Wrocławski podpisał umowę o wymianie. Taki wyjazd może trwać 1 lub 2 semestry  i można na niego wyjechać najwcześniej na 2 roku studiów. Czas pobytu na stypendium to integralna część studiów (bez urlopu dziekańskiego/przerwy w studiach).  

Terminarz rekrutacji 2025/2026

Etap I

Sprawdzenie znajomości języków obcych

Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przeprowadza rozmowy kwalifikujące z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski) na wyjazd w ramach programu Erasmus+.

Harmonogram rozmów, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje na stronie SPNJO

Z rozmowy kwalifikującej zwolnieni są studenci filologii obcych oraz kierunków prowadzonych w języku angielskim, jeżeli język, który/w którym studiują, będzie językiem wykładowym na uczelni zagranicznej. 

Studenci, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty językowe lub ukończyli lektorat językowy na poziomie B2 II  mogą zostać zwolnieni z rozmowy kwalifikującej pod warunkiem dopełnienia formalności opisanych na stronie SPJNO.

UWAGA! Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przeprowadza rozmowy kwalifikujące z języków obcych, natomiast w innych kwestiach (m.in. informacje dotyczące możliwości wyboru kraju, wyboru języka) proszę się kontaktować z koordynatorami wydziałowymi. 

 

Rozmowa kwalifikacyjna dla studentów wyjeżdżających z programu Erasmus

 

 I tura 

Rozmowa: 13.12.2024  piątek

Zapisy:   04.12.2024 - 10.12.2024     

 II tura 

Rozmowa: 17.01.2025  piątek

Zapisy:   08.01.2025 - 14.01.2025  

ETAP II

Rekrutacja na Erasmus+ studia jest organizowana przez koordynatora instytutowego/wydziałowego i odbywa się w instytucie/na wydziale macierzystym (złożenie teczki z dokumentami, rozmowa itp.)

Okres rekrutacji: styczeń - luty 2025 – dokładne wytyczne określa koordynator.

Zasady rekrutacji na poszczególnych wydziałach

Rekrutacja dotyczy wyjazdów planowanych zarówno w I, jak i w II semestrze 2025/2026

28.02.2025 Koordynatorzy przekazują do BWM protokoły z rekrutacji wraz z listą wygenerowaną poprzez system USOSWEB

Prezentacja o rekrutacji na wyjzady w roku 2025/2026

Prezentacja o rekrutacji  na wyjazdy w roku 2025/2026

Biały napis Erasmus + lets go! na granatowym tle

Uczelnie partnerskie

Uniwersytet Wrocławski posiada umowy o współpracy z ponad 500 Uczelniami w Europie.

Umowy bilateralne dotyczące wymiany akademickiej w ramach pr. Erasmus+ zawierane są na poziomie wydziałów. 

Każdy instytut / wydział prowadzi indywidualną współpracę z jednostkami partnerskimi za granicą i posiada własne umowy co oznacza, że student np. matematyki ma inną ofertę uczelni dostępnych na wymianę niż np. student politologii.

Lista umów bilateralnych z uczelniami partnerskimi w ramach ERASMUS+ w pliku Excel.

Przygotowanie wyjazdu 2024/2025

Osoby zakwalifikowane na wyjazd w ramach Programu Erasmus+ studia w  roku akademickim 2024/25 zapraszamy do zapoznania się z niniejsza prezentacją. W razie pytań lub niejasności prosimy o kontakt z Biurem Współpracy Międzynarodowej.

Prezentacja

prezentacja dla osób zakwalifikowanych na wymiane Erasmus

Po pomyślnym przejściu rekrutacji na wydziale, otrzymają Państwo drogą mailową dostęp do bazy Biura Współpracy Międzynarodowej na stronie: international-applications.uni.wroc.pl 

Studenci, którzy wyjeżdżają po raz pierwszy: dostęp do konta + logowanie

Studenci, którzy mają już konto:  link do aplikacji na nowy wyjazd

Status studenta wyjeżdżającego z programu Erasmus

Okres spędzony za granicą zostanie uznany przez Uniwersytet Wrocławski za integralna część Twoich studiów, a więc nie będziesz powtarzać roku, czy brać urlopu dziekańskiego. Jednak warunkiem jest wywiązanie się z tzw. Learning Agreement for Studies („Porozumienie o programie zajęć").

Online Learning Agreement

Learning Agreement for Studies (LA) (Porozumienie o Programie Zajęć) jest najistotniejszym dokumentem związanym z wyjazdem na stypendium Erasmusa. Innymi słowy jest to plan  przedmiotów, które będą realizowane na uczelni zagranicznej i na podstawie którego po powrocie nastąpi rozliczenie wyjazdu.

Wyboru zajęć należy dokonywać na podstawie oferty przedmiotów/kursów zamieszczonych na stronach www uczelni przyjmującej. Ułożony przez studenta program studiów musi zostać oficjalnie zatwierdzony przez instytut macierzysty, czyli  przez Koordynatora lub/i inne kompetentne osoby, np. Dyrektora Instytutu lub Dziekana.

Learning Agreement jest dokumentem elektronicznym, przygotowywanym przez studenta wyjeżdżającego w USOSWEB. Zatwierdzony przez koordynatora jest automatycznie przesyłany do uczelni parnerskiej do zaakceptowania.  

 

Ważne!

To Koordynator Wydziałowy lub Instytutowy (a w niektórych przypadkach również Dziekan), zatwierdza przedmioty, które będą realizowane na uczelni zagranicznej, prosimy więc nie zwracać się w sprawach związanych z ustalaniem lub zmianami w programie zajęć do Biura Współpracy Międzynarodowej.

Changes to Learning Agreement

Po przyjeździe na uczelnię zagraniczną bardzo często okazuje się, że z różnych przyczyn nie ma możliwości realizowania wszystkich wcześniej zaplanowanych zajęć.

Wówczas należy, konsultując się z Koordynatorem Wydziałowym lub Instytutowym na uczelni macierzystej, ułożyć nowy plan - Changes to Learning Agreement , pod którym powinien widnieć podpis Koordynatora i/lub innych osób, które zatwierdzały pierwotna wersję Learning Agreement.

Changes to Learning Agreement, podpisane przez koordynatora na uniwersytecie zagranicznym należy przesłać w ciągu jednego miesiąca od rozpoczęcia studiów za granicą do swojego Koordynatora Wydziałowego/Instytutowego we Wrocławiu.

Punkty ECTS

Student jest zobowiązany zdobyć 60 punktów ECTS w ciągu całego roku akademickiego, a więc 30 na semestr lub 20 na trymestr.

Przygotowując Learning Agreement może okazać się, że jakiś przedmiot trzeba będzie mimo wszystko zaliczyć na uczelni macierzystej po powrocie w określonym terminie (np. w kolejnym semestrze). W takim przypadku punkty potrzebne do zaliczenia semestru lub roku zdobywane są po części za granicą i w kraju.

Przy układaniu programu można liczyć na pomoc Koordynatora Wydziałowego lub Instytutowego Erasmusa.

Umowa finansowa pomiędzy Uczelnią a studentem wyjeżdżającym na studia

Umowa finansowa reguluje warunki formalne i finansowe wyjazdu na uczelnię partnerską. Zalecany termin zawarcia umowy - ok. 2-4 tygodnie przed datą rzeczywistego wyjazdu na studia. Wszelkie zmiany warunków umowy wymagają podpisania aneksu do umowy. Umowa finansowa jest wystawiana na koncie 

Przekazanie środków finansowych:

  • Przelewy będą realizowane z uwzględnieniem daty rozpoczęcia studiów/kursów przygotowawczych na uczelniach zagranicznych oraz od daty podpisania kontraktu w BWM, przy czym termin rozpoczęcia realizacji przelewów będzie również uzależniony od daty przekazania środków finansowych na konto UWr przez Narodową Agencję pr. Erasmus
  •  Przekazanie grantu Erasmusa odbywa się wyłącznie w formie przelewu na rachunek bankowy studenta (przelew na rachunek innej osoby, np. rodzica możliwy jest tylko wówczas, gdy student jest współwłaścicielem rachunku lub został oficjalnie w banku upoważniony przez właściciela rachunku do korzystania z konta).
  • Grant Erasmusa z Narodowej Agencji wpływa na konto walutowe Uniwersytetu Wrocławskiego w euro, a następnie jest przelewany na konto walutowe (w EUR) studenta.
  • Na życzenie studenta grant EUR może zostać przelany na konto złotówkowe.
  • Koszty przelewów pokrywa uczelnia.
  • Przelew stypendium jest realizowany w dwóch transzach: 80% przed wyjazdem, 20% po powrocie i rozliczeniu mobilności.

Ubezpieczenie

Studentów z krajów Unii Europejskiej obowiązuje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (European Health Insurance Card, w skrócie EHIC), która jest potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia w Polsce i zapewnia pokrycie niektórych kosztów leczenia za granicą.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana jest przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, po złożeniu następujących dokumentów:

  • Wniosek o wydanie karty; dostępny na stronie http://www.nfz.gov.pl/
  • Zaświadczenie z BWM o wyjeździe na stypendium (do pobrania z indywidualnego konta na naszej stronie)
  • Dowód osobisty

Więcej szczegółowych informacji na temat ubezpieczenia za granicą można uzyskać wysyłając e-mail z zapytaniem na adres infoue@nfz-wroclaw.pl

Szczegółowe informacje o systemie ochrony zdrowia w wybranym państwie można uzyskać na stronie NFZ

Studenci wyjeżdżający do krajów niebędących członkami UE powinni wykupić polisę w którejś z firm ubezpieczeniowych.

Kserokopia karty ubezpieczeniowej z NFZ lub prywatnej polisy ubezpieczeniowej musi być złożona w BWM przed wyjazdem na stypendium.

Ubezpieczenie OC i NNW.

Posiadanie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków  jest obowiązkowe przy wyjeździe na praktyki, oraz zalecane przy wyjazdach na studiach.

Dofinansowanie uczestników ze specjalnymi potrzebami (studenci z niepełnosprawnością)

Osoba z niepełnosprawnością wyjeżdżająca na stypendium w programie Erasmus+ ma prawo otrzymać dodatkowe finansowanie, którego wysokość będzie określana przez UWr na podstawie wniosku złożonego do uczelnianego koordynatora programu Erasmus+.

Wniosek do pobrania

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć  orzeczenie lekarskie określające stopień niepełnosprawności. We wniosku należy szczegółowo określić potrzeby wynikające z niepełnosprawności, inne niż standardowe koszty związane z podrożą i utrzymaniem podczas pobytu za granicą. Każdy dodatkowy koszt będzie wymagał szczegółowego uzasadnienia oraz określenia wysokości przewidywanych wydatków.

Przyznanie dodatkowego finansowanie będzie możliwe w następujących sytuacjach:

  • niepełnosprawność wymaga specjalnego transportu dla uczestnika
  • niepełnosprawność wymaga wsparcia uczestnika przez osobę towarzyszącą przez część lub cały okres pobytu zagranicą (koszty podróży osoby towarzyszącej, zakwaterowanie, wyżywienie, transport lokalny
  • niepełnosprawność wymaga wsparcia przez profesjonalnego opiekuna miejscowego (koszty wynagrodzenia)
  • niepełnosprawność wymaga specjalnej opieki medycznej dla uczestnika na miejscu (koszty opieki lekarskiej, rehabilitacji, leków)
  • niepełnosprawność wymaga specjalnego ubezpieczenia dla uczestnika mobilności  (koszty specjalnego ubezpieczenia)
  • niepełnosprawność wymaga poniesienia innych kosztów (ta kategoria wymaga zalecenia od lekarza)

Wszystkie koszty będą rozliczane na podstawie kosztów rzeczywistych, czyli na podstawie dowodów finansowych (rachunki, faktury, bilety). Rozliczenie kwoty niższej od kwoty przyznanej spowoduje konieczność zwrotu części dofinansowania.

Wnioski można składać wyłącznie do BWM przed wyjazdem na uczelnię partnerską.

Kapitał Mobilności

W ramach programu Erasmus+ studenci mogą się ubiegać o wyjazdy na studia i praktyki na każdym z trzech poziomów studiów (studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie).Kapitał mobilności (ilość miesięcy spędzonych za granicą w ramach pr. Erasmus) jest obliczany osobno na dany poziom studiów.

Kapitał mobilności na jeden poziom studiów wynosi 12 miesięcy. W przypadku studiów jednolitych magisterskich są to 24 miesiące.

Grant Erasmusa przyznawany na UWr a kapitał mobilności

Każdy student UWr może otrzymać na danym poziomie studiów finansowanie na studia na uczelni partnerskiej na okres od 3 do 10 miesięcy. Przy studiach jednolitych magisterskich liczba wyjazdów z grantem finansowym jest podwojona.

Oświadczenie o kapitale mobilności

Przedłużenie stypendium

Zgoda Uczelni na przedłużenie pobytu jest zależna od stanu realizacji Twojego kapitału mobilności.

Grant Erasmusa przyznany może być maksymalnie na 10 miesięcy.

Pamiętaj! O zgodę na przedłużenie pobytu na II semestr należy się zwrócić zarówno do koordynatora na Twoim wydziale, jak i do uczelni zagranicznej. 

Procedura przedłużenia pobytu w Biurze Współpracy Międzynarodowej, wymagane dokumenty:

  1. aneks - wygenerowany poprzez indywidualne konto na naszej stronie internetowej potwierdzający chęć kontynuacji studiów na uczelni partnerskiej
  2. Learning Agreement for Studies na II semestr, który oznacza zgodę na przedłużenie pobytu. W wyjątkowych sytuacjach LA na II sem można zastąplić mailową zgodą koordynatorów z obu uczelni: wysyłającej i przyjmującej
  3. Learning Agreement i changes to LA za I semester - zatwierdzone przez obie uczelnie
  4. oceny z pierwszego semestru studiów na uczelni zagranicznej (może być wersja robocza)
  5. Zaktualizowane ubezpieczenie

Aneks przedłużający pobyt należy podpisać przed zakończeniem pierwotnego okresu pobytu ustalonego w umowie finansowej. 

Ostateczny termin sfinalizowania procedury związanej z przedłużeniem pobytu na uczelni partnerskiej to 1 kwietnia danego roku.

UWAGA! Dopiero po sfinalizowaniu procedury przedłużenia pobytu Uczelnia przygotuje kolejną wypłatę stypendium.

Rozliczenie stypendium

Aby rozliczyć pobyt na stypendium Erasmus+ po powrocie z wymiany należy:

 1. Złożyć w BWM następujące dokumenty:  

ERASMUS STUDIA ERASMUS PRAKTYKI
wykaz zaliczonych przedmiotów, uzyskane oceny, punkty ECTS (Transcript of Records) -
zaświadczenie z uczelni partnerskiej potwierdzające okres studiów określony w kontrakcie studenckim (Letter of Confirmation)* zaświadczenie z firmy/ instytucji potwierdzające okres odbytej praktyki (Traineeship Certificate)*
Learning Agreement / Changes to Learning Agreement podpisane przez instytucję przyjmującą oraz koordynatora na UWr Changes to Learning Agreement (jeśli dotyczy)
potwierdzenie odbycia podróży z wykorzystaniem zrównoważonych środków transportu (Green Travel) - bilety, oświadczenie o wspólnym korzystaniu z samochodu potwierdzenie odbycia podróży z wykorzystaniem zrównoważonych środków transportu (Green Travel), oświadczenie o wspólnym korzystaniu z samochodu 

2. Wypełnić:

ERASMUS STUDIA ERASMUS PRAKTYKI
ankietę:  Erasmus+ participant survey  ankietę: Erasmus+ participant survey

Link do ankiety jest wysyłany emailem po zakończniu stypendium z adresu: eu-corporate-notification-system@ec.europa.eu

 

 *Pamiętaj, że różnice w długości pobytu mogą zmienić warunki finansowe Twojego wyjazdu. Przy wyjazdach długoterminowych dopuszczalna jest 5 dniowa elatyczność (pobyt krótszy o 5 dni nie będzie zmieniał wysokości przynanego stypendium). 

 

„Siła Wyższa” - Przerwanie Stypendium Erasmus+

Jeśli znalazłeś się w nieprzewidywalnej sytuacji, (np. wypadek, choroba, śmierć bliskiej osoby), i chcesz przerwać program mobilności, jak najszybciej skontaktuj się z Biurem Współpracy Międzynarodowej oraz z instytucją przyjmującą.

Niezbędne Dokumenty

  1. Potwierdzenie pobytu: Poproś uczelnię przyjmującą o dokument potwierdzający Twój faktyczny okres pobytu (Confirmation of Stay) z rzeczywistymi datami.
  2. Wniosek i dokumentacja: Sporządź wniosek z opisem sytuacji oraz dołącz dokument potwierdzający siłę wyższą, np. zaświadczenie lekarskie, potwierdzenie zawieszenia zajęć, akt zgonu.

Dodatkowe Dokumenty

Jeśli mobilność została odwołana lub nie mogła się odbyć z uzasadnionych powodów, a poniosłeś koszty, których nie udało się odzyskać, możesz ubiegać się o ich uznanie. W tym celu:

  • Zbierz dokumenty potwierdzające poniesione koszty, np. faktury, bilety, potwierdzenia transakcji bankowych oraz wszelkie próby odzyskania środków.
  • Prześlij kopie tych dokumentów do Biura Współpracy Międzynarodowej.


Decyzja

Komplet dokumentów zostanie przesłany do Narodowej Agencji Programu Erasmus+i w Warszawie, gdzie każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie