Buddy System

Znacie dobrze Wrocław i chcielibyście podzielić się jego tajemnicami? A może przeciwnie: jesteście tu od niedawna i szukacie doborowego towarzystwa do odkrywania miasta? A czy wiecie, że co semestr studenci z całego świata przyjeżdżają tu uczyć się i poznawać polską kulturę? Odnalezienie się w nowym kraju i nowej społeczności jest wymagające. Dlatego co semestr na Uniwersytecie Wrocławskim Samorząd Studentów razem z Biurem Współpracy Międzynarodowej poszukują osób chętnych do towarzyszenia studentom z wymiany w pierwszych tygodniach pobytu w Polsce. Buddy System to inicjatywa mająca na celu międzynarodową i międzykulturową wymianę doświadczeń, urozmaicanie studenckiego życia ciekawymi spotkaniami i danie studentom możliwości odkrywania Wrocławia na nowo.

Główne cele projektu to:

● Ułatwienie studentom z wymiany integrację w społeczność Uniwersytetu Wrocławskiego,

● Rozwijanie świadomości kulturowej lokalnych studentów Uniwersytetu Wrocławskiego poprzez promowanie otwartości i inkluzywności,

● Podnoszenie świadomości studentów na temat dostępnych na Uniwersytecie Wrocławskim wymian i inicjatyw międzynarodowych.

Jak to działa?

Podstawowe założenia inicjatywy są dość proste: każdemu zgłoszonemu studentowi z zagranicy przydzielony zostaje chętny do pomocy i wymiany doświadczeń student Uniwersytetu Wrocławskiego. Rodzaj wsparcia zależy od sytuacji i indywidualnych potrzeb - może zakładać masę rzeczy, poczynając od odebrania Buddy’ego z lotniska, przez towarzystwo w wycieczce do Urzędu Wojewódzkiego, aż po pokazanie gdzie znaleźć najlepsze pierogi we Wrocławiu. Szczegóły pozostawiamy wam - najważniejsze jest po prostu wsparcie i towarzystwo (może jakaś kawa od czasu do czasu?).

Czy bycie Buddym jest dla ciebie?

● Lubisz międzynarodowe inicjatywy i odkrywanie nowych kultur?

● Masz ochotę podzielić się swoją wiedzą na temat Wrocławia? A może odkrywać go w doborowym towarzystwie?

● Chcesz nawiązać międzynarodowe znajomości i przyjaźnie?

Bycie Buddym szczególnie polecamy osobom wracającym z Erasmusa (jako lek na powyjazdową tęsknotę), jak i wyjeżdżającym za granicę w ramach wymiany - Buddy System oferuje swego rodzaju przedsmak międzynarodowego, erasmusowego środowiska, jak i udowadnia, że kwestie organizacyjne nie są tak straszne jak się wydaje. Jak się zgłosić? Łatwizna. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego zajmuje jakieś 5 minut i zakłada uwzględnienie bardzo podstawowych (ale kluczowych) informacji na swój temat (wydział, wiek, płeć, zainteresowania, etc.). Kiedy tylko wypełnisz formularz, nasz algorytm przeanalizuje twoje odpowiedzi i poszuka najbardziej pasującej do ciebie osoby spośród zgłoszonych studentów z wymiany. Potem pozostaje ci tylko czekać na maila z danymi kontaktowymi do przypisanej ci osoby, a kiedy już go dostaniesz - odezwać się i umówić na spotkanie.

Formularz zgłoszeniowy: buddysystem.eu/en/register

Dane kontaktowe organizatora: W sprawach małych, dużych, zmartwionych czy podekscytowanych, możecie pisać do koordynatorów projektu na maila isn@uwr.edu.pl.
 Mamy włączone powiadomienia i prawdopodobnie wiemy jak poradzić (a jeśli nie, to wiemy kogo spytać), więc nie ma co się wahać.

FAQ:

1. Co właściwie mogę robić z moim Buddym?

To tak naprawdę zależy od ciebie i twojego Buddy’ego. Możesz spróbować się zastanowić co robicie na spotkaniach ze znajomymi i po prostu zacząć od tego - tak naprawdę o to właśnie chodzi. Bycie mentorem to nie praca na pełen etat i nie jest też jakoś szczególnie trudne. Wyjdźcie na kawę albo na film, wyjaśnij jak działa poczta w Polsce albo po prostu przejdźcie się po Wrocławiu. Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą która ma Buddy’ego! Jeśli wolisz spotkać się grupą, po prostu daj o tym znać na dedykowanej grupie na Facebooku i zbierz ekipę!

2. Kto będzie moim Buddym?

Dopasowujemy Buddych na podstawie różnych czynników - takich jak chociażby wiek, kierunek studiów, zainteresowania czy języki obce. Staramy się, żeby różnica wieku nie była za duża i próbujemy znaleźć kogoś kompatybilnego przede wszystkim zainteresowaniami. Im dokładniej wypełniony formularz tym jest nam łatwiej przy procesie dobierania was.

3. Czy mogę wybrać kraj, z którego będzie mój Buddy?

I tak i nie. W formularzu znajduje się opcja podania kraju, z którego chcielibyście mieć Buddy’ego i bierzemy te sugestie pod uwagę, ale aż do momentu zarejestrowania się studentów z zagranicy (czyli tak naprawdę do rozpoczęcia semestru), nie wiemy kto przyjedzie, ani jak dużą grupą. Dlatego prosimy o wyrozumiałość - czasem po prostu nie ma możliwości wyboru.

4. Ile czasu muszę poświęcić na bycie Buddym?

W idealnym scenariuszu pary Buddych spotykałyby się mniej więcej raz na dwa tygodnie, ale prawda jest taka że to w ogromnej mierze zależy od osobistych preferencji i możliwości czasowych. Jeśli nie jesteś pewien/pewna czy dasz radę się zgłosić, napisz do nas! Znajdziemy rozwiązanie. Na przestrzeni semestru najbardziej zajęte będzie pierwsze parę tygodni, kiedy pojawiać się będzie najwięcej pytań i problemów. Po tym okresie od was zależy czy i jak często chcecie się spotykać.

5. Co jeśli nie będę się dogadywać z moim Buddym?

Fakt, że i ty i twój Buddy zgłosiliście się do programu sam w sobie świadczy o pewnego rodzaju otwartości i chęci zdobywania nowych doświadczeń i często już samo to wystarcza w nawiązaniu pierwszych kontaktów. Niemniej jednak, niezależnie od tego jak bardzo dokładnie staramy się dobrać was w pary, czasami zdarza się że ludzie po prostu nie klikają. Takie sprawy rozpatrujemy indywidualnie, więc jeśli coś jest nie tak i występują jakieś problemy - napisz do organizatorów i przegadamy sprawę.

6. Co jeśli mój Buddy ma pytanie, na które nie umiem odpowiedzieć?

Organizatorzy programu umieją. Albo spytają kogoś, kto umie. Napisz do nas albo spytaj na grupie FB - może ktoś miał już podobny problem?

7. Formularz wypełniony, ale nie mam żadnych nowych informacji. Czemu?

Bez obaw. Tak długo jak masz mail potwierdzający rejestrację (sprawdź spam, jeśli nie dotarł!), to bierzesz udział w programie. Czas oczekiwania może być po prostu związany z procesem parowania Buddych albo z przedłużonym deadlinem na zgłoszenia. Nie oznacza to jednak, że wystąpił jakiś problem, albo że nie zostanie ci przydzielony Buddy.

8. Deadline na zgłoszenia minął!

Mogę jeszcze wziąć udział? Możliwe! Spóźnialscy zdarzają się po obu stronach, więc warto zgłosić się niezależnie od tego czy termin już minął czy też jeszcze nie - spróbujemy kogoś znaleźć. Jeśli formularz jest zamknięty, wystarczy napisać maila do organizatorów. Niemniej jednak w sposób oczywisty szanse na dostanie Buddy’ego czy na to, że będzie dopasowany pod kątem zainteresowań, są dużo mniejsze im później się zgłosisz. 9. Czy mogę mieć więcej niż jednego Buddy’ego? Tak. Najczęściej zdarza się, że zapisujących się do programy studentów z wymiany jest więcej niż tych z Wrocławia, więc w celu pomocy jak największej ilości Erasmusów chętnie przydzielimy ci więcej niż jedną osobę. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole w formularzu. 10. Czy na pewno dostanę Buddy’ego? Tak, jeśli formularz został wysłany na czas. 11. Czy mogę mieć Buddy’ego jeśli jestem na pierwszym roku? Jasne! Duża część problemów, z którymi zmagają się studenci z wymiany, dotyczy w największej mierze języka polskiego albo polskich zwyczajów. Nawet jeśli dopiero przyjechałeś czy przyjechałaś do Wrocławia, to nie problem - możecie po prostu odkrywać miasto razem.