UCZELNIA PODCZAS PANDEMII COVID-19 (aktualizacja)

Ustaliliśmy zasady obowiązujące na uczelni podczas pandemii COVID-19. Zarządzeniem nr 144/2021 prof. Przemysław Wiszewski, rektor UWr wprowadził zmiany w obowiązujących już wcześniej zarządzeniach. Publikujemy najważniejsze informacje z tych dokumentów.

 

W związku ze stanem pandemii COVID-19 na Uniwersytecie Wrocławskim wprowadziliśmy zasady, które mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom naszej społeczności. Apelujemy o przestrzeganie tych zasad – pomoże to zapewnić zdrowie nie tylko nam, ale także naszym bliskim, koleżankom i kolegom z roku, współpracownicom i współpracownikom. Zadbajmy o siebie nawzajem!

Powołaliśmy Zespół ds. bezpieczeństwa epidemicznego, który na bieżąco reaguje na sytuację i koordynuje działania na uczelni. W razie potrzeby podejmuje szybkie decyzje, by zapewnić bezpieczeństwo. Kierownik zespołu jest w bezpośrednim kontakcie z rektorem uczelni.

Ważne zasady

Wszystkie osoby na terenie uczelni muszą przestrzegać kilku zasad – na pewno dobrze je znacie. Jest to obowiązek noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta oraz częste mycie i dezynfekowanie rąk (przed wejściem do sali, w której odbywają się zajęcia, muszą to zrobić wszystkie osoby – studentki/studenci oraz wykładowczyni/wykładowca!).

Zalecamy także zachowanie bezpiecznego dystansu i mierzenie temperatury – automatyczne termometry stoją przy wejściach do budynków. Jeśli masz podwyższoną temperaturę (powyżej 37,5 stopni Celsjusza) – zrezygnuj z zajęć lub pracy. Koniecznie też poinformuj osobę prowadzącą zajęcia – jeśli jesteś studentką/studentem; przełożonego – pracownikiem/pracownicą; kierującego studium lub kolegium doktorskim – doktorantką/doktorantem. Skontaktuj się także ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli nie stosujesz się do tych zaleceń – możesz zostać upomniana/ny i poproszona/ny o opuszczenie budynku.

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2

Jeśli wiesz, że się zaraziłaś/eś (życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!), koniecznie daj nam o tym znać.

Jeśli studiujesz, to wygeneruj z Indywidualnego Konta Pacjenta ze strony www.pacjent.gov.pl informację o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 i wyślij je do nas poprzez interaktywny formularz dostępny na naszej stronie. Jeśli nie masz dostępu do Indywidualnego Konta Pacjenta, wyślij nam skan testu. W formularzu wpisz też wszystkie potrzebne dane, to pozwoli nam na szybką reakcję.

W tej sytuacji dziekan wydziału zadecyduje, że Wasze zajęcia odbędą się w formie zdalnej lub hybrydowej. W tym drugim przypadku – w zajęciach stacjonarnych mogą wziąć udział tylko osoby zaszczepione. Musisz pokazać zaświadczenie potwierdzające, że jesteś zaszczepiona/ny. Zajęcia w tej formie będą się odbywać przez następne siedem dni.

Jeśli prowadziłaś/eś zajęcia z grupą, w której jest osoba, u której doszło do zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – uczelnia wyśle Cię na test na obecność wirusa.

Jeśli jesteś uniwersytecką pracownicą/pracownikiem, poinformuj nas, że jesteś zakażona/ny. Zadzwoń do swojej przełożonej/przełożonego, a jeśli nie możesz się dodzwonić – wyślij e-mail. Daj nam znać również na adres covid19@uwr.edu.pl.

Akademiki

Jeśli mieszkasz w akademiku, musisz złożyć oświadczenie, że nie masz objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i że będziesz przestrzegać obowiązujących zasad. Oznacza to, że musisz dezynfekować ręce, ograniczyć kontakt z innymi osobami mieszkającymi w domu studenckim oraz korzystanie z pomieszczeń wspólnych. Musisz też często wietrzyć pomieszczenia i dezynfekować powierzchnie, z których korzystałaś/eś w pomieszczeniach wspólnych (blat, włączniki, poręcze, klamki, przyciski pralek, pokrętła kuchenek itp.).

Nie zapomnij także o zachowaniu bezpiecznego dystansu i noszeniu maseczki zasłaniającej nos i usta we wspólnej przestrzeni. W Twoim akademiku zostanie określona liczba osób, która może przebywać w każdym pomieszczeniu – przestrzegaj tych ograniczeń. Nie możesz przyjmować gości i postaraj się nie wychodzić bez potrzeby pomiędzy godzinami 23.00 a 6.00.

Jeśli miałaś/eś kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 lub masz objawy świadczące o chorobie, koniecznie zadzwoń lub wyślij maila do kierownika domu studenckiego. Zostań w swoim pokoju i czekaj na dalsze informacje.

Jeśli nie będziesz stosować się do tych wytycznych, musisz liczyć się z natychmiastowym wymeldowaniem z akademika.

Wydarzenia, wyjazdy, posiedzenia

Wszystkie wydarzenia, konferencje i spotkania mogą się odbywać zgodnie z obowiązującymi zewnętrznymi przepisami. Osoba organizująca wydarzenie musi zapewnić jego bezpieczeństwo w porozumieniu z Działem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej.

Wyjazdy – krajowe i zagraniczne – również są możliwe, trzeba jednak pamiętać o obowiązujących przepisach i uwzględnić sytuację epidemiczną w miejscu wyjazdu.

Jeśli jesteś pracownicą/pracownikiem i wróciłaś/eś z kraju, w którym odnotowano znaczący wzrost zakażeń COVID-19, możesz wnioskować o sfinansowanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zwróć się w tej sprawie do Dyrektora Generalnego.

Dyplomy

Obecnie nie organizujemy tradycyjnych uroczystości rozdania dyplomów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Uroczystości te odbywają się hybrydowo. Na miejscu mogą być jedynie osoby odbierające dyplomy, władze oraz promotorzy. Pozostali uczestnicy mogą wziąć udział w uroczystości zdalnie.

 

_______________________

 

Zarządzenie nr 144/2021
Tekst ujednolicony zarządzenia nr 37/2021

Prosimy, stosuj się do tych zaleceń i informacji znajdujących się w budynkach uczelni. Sprawdzaj regularnie wiadomości na stronie głównej uczelni (www.uni.wroc.pl) i swoją skrzynkę mailową. W sprawach nagłych kontaktuj się z bezpośrednim przełożonym lub Działem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej UWr (71 375 24 89, 71 375 29 22).

Zachowujemy bezpieczny, fizyczny dystans, ale jesteśmy tu razem – cała społeczność Uniwersytetu Wrocławskiego.

Studentki i studenci I roku – witajcie! Studentki i studenci II roku – cieszymy się, że w końcu możemy się spotkać!

A wszystkim życzymy radosnego i zdrowego roku akademickiego!