Meetings with history w roku akademickim 2024/2025

Meetings with history w roku akademickim 2024/2025 to cykl 7. spotkań spotkań w języku angielskim w trakcie których goście poznają historię Wrocławia w oparciu o wystawę "Wrocław 1945-2016" oraz wystawę czasową "Freedom climbers. Wrocławianie w górach wysokich".

Spotkania skierowane są do obcokrajowców oraz Polaków, którzy chcą poćwiczyć swoje umiejętności językowe. Każde spotkanie dotyczy jednej z części wystawy lub wystawy czasowej i składa się z ok. 30 minutowego oprowadzania oraz aktywności, która pogłębia zdobytą wiedzę, utrwala ją oraz prowokuje do dyskusji.

Dzięki wykorzystaniu różnych form prezentacji narracji historycznej - wystawa scenograficzna, oprowadzanie, warsztat lub gra i animacja prowadzącego - CHZ oferuje uczestnikom wielostronne doświadczenie edukacyjne i społeczne.

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

5.11.2024 r.: Jak Breslau stawał się Wrocławiem?(1945-1956)

  • Jak Breslau stawał się Wrocławiem? Tworzenie Wrocławia jako polskiego miasta - jego przestrzeni oraz charakteru było długim procesem, który być może wciąż trwa. Elementy te negocjowały pomiędzy sobą różne grupy ludności które osiedliły się w mieście po II wojnie światowej. A to wszystko w cieniu nowej, totalitarnej władzy, która miała na celu podporządkować sobie społeczeństwo. O doświadczeniu tego okresu, sposobach na oswajanie miejsca i życiu w totalitaryzmie porozmawiamy już 5.11.

10.12.2024 r.: Polskie święta

  • Wiele dzisiejszych świątecznych tradycji ma swoje korzenie w dalekiej przeszłości, jednak inne powstały całkiem niedawno. Jedne obejmują cały kraj, inne z kolei są lokalne. Jak wyglądały święta Bożego Narodzenia we wrocławskich domach okresu PRL? A jak wyglądają dzisiaj? Tego wszystkiego nasi goście dowiedzą się podczas specjalnego spotkania świątecznego przy pysznym - również świątecznym - poczęstunku.

14.01.2025 r.: Życie codzienne we Wrocławiu (od lat 50 do lat 70. XX w.)

  • Paryż czy Wrocław, co to za różnica? Życie codzienne za Żelazną Kurtyną stawiało przed społeczeństwam wiele wyzwań, których nawigowanie wymagało czasu i doświadczenia. Częściowo odcięta od reszty świata Polska, a z nią Wrocław, rozwijała się równolegle do Europy Zachodniej, czasem tylko wychodząc jej na przeciw. W trakcie czwartego spotkanie z serii Meetings with history odkryjemy różnice, a może nawet podobieństwa, pomiędzy wschodem i zachodem, kapitalizmem i komunizmem, demokracją i totalitaryzmem.

11.02.2025 r.: Freedom Climbers. Wrocławianie w górach wysokich.

  • Spotkanie poświęcone wystawie czasowej

11.03.2025 r.: Narodziny wrocławskiej "Solidarności" (1980-1983)

  • Dekada Solidarności, czy solidarności? Centrum Historii Zajezdnia nie bez przyczyny znajduje się w byłej Zajezdni nr 7. To tutaj w sierpniu 1989 roku rozpoczął się wrocławski strajk solidarnościowy z Wybrzeżem i to tutaj rodziła się wrocławska "Solidarność". W trakcie czwartego spotkania z serii Meetings with history będziemy dyskutować o Tomaszu Surowcu, perspektywie historycznej i solidarności prze małe i wielkie "S".

15.04.2025 r.: Po stanie wojennym - upadek komunizmu (1983-2016)

  • Wrocław - miejsce spotkań? Koniec lat 80. XX wieku to początek transformacji ustrojowej
    i procesów, które stworzyły miasto jakie znamy dzisiaj. Jednak współczesność Wrocławia nie sprowadza się tylko do upadku komunizmu. Lata 90. XX w. i początek wieku XXI to ciąg niezwykle ważnych wydarzeń formujących nasza społeczność. Najbardziej transformacyjnym
    z  nich była Powódź Tysiąclecia, która w 1997 roku stała się kolejnym pokoleniowym doświadczeniem Wrocławian.