Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Biuro Współpracy Międzynarodowej w dniu 14.09.2018 będzie czynne do godziny 12.00

• W związku z rozpoczynającymi się pracami remontowymi w okresie wakacyjnym, pracownicy BWM z pok. 109 przeprowadzają się tymczasowo do pokoju 320, (3 piętro, Instytut Geograficzny).

Biuro będzie nieczynne w dniach 5-6 lipca i wznowi swoją działalność od 9 lipca w nowej lokalizacji (p. 320)

Wszelkie pilne sprawy w okresie zamknięcia biura, prosimy kierować do pokoju 36 (parter).

Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Staże Kapitolskie w USA

Fundacja United States-European Union Government Initiatives zaprasza do skłądania aplikacji na staże kapitolskie w biurach ustawodawców USA.

Aby aplikować o staż należy przesłać CV w języku angielskim na adres mailowy  internship@plusnet.pl do 10 czerwca 2013.

Poniżej szczegółowe informacje w języku angielskim:

- Congressional internships for exemplary CEE student leaders -
Capitol Hill Internships offer a unique career-building experience to top-ranked CEE university upperclassmen whose terms comprise the covering of Congressional hearings and briefings, drafting floor statements/press releases and, on occasion, shadowing the US lawmaker through his/her legislative day.

Internships include trademark off-Hill educational events through direct contact with field experts at US government agencies and select public and private institutions, and designation as a panel speaker at the Foundation-hosted Washington Forum for Transatlantic Future Leaders.

The Foundation is now inviting Poland's leaders of tomorrow who exhibit superior scholastic achievement and demonstrate talent in international affairs to submit their vitae in English, saved as rich text format (as *.rtf) files, no later than close of business Monday, June 10, 2013, to: internships@plusnet.pl.
Only applicants eligible to receive academic dispensation for up to a three-month-long congressional internship need apply. Short-listed Polish applicants for the Fall-term are not
required to reapply. Internships are unpaid and Polish interns assume sole
responsibility for their own financial support.

Marek S. Podhorecki
President
The United States-European Union
Government Initiatives Foundation, Inc.